Tub Bebek icin Uygun Zaman

Tup bebek tedavisi dusunen esler icin cok faydali olacagini dusundugum bu hafta Vatan Gazetesinde yapilan Türkiye Üreme Sağlığı Derneği Başkanı Doç. Bülent Urman roportajini sizlerle paylasmak istiyorum.

Bulent Urman suan Turkiye'de bulunan en onemli tup bebek uzmanlarindan biri.

Eger tup bebek tedavisi dusunuyor ya da aklinizda tup bebek tedavisi ile ilgili sorular varsa mutlaka bu yazimizi okuyunuz.

Alanında otorite kabul edilen Doç. Bülent Urman “Tüp bebeklerde hastalık riski yüzde 30 fazla” iddiasını değerlendirdi.

ABD’deki Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi’nce yapılan bir araştırma tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük yankı uyandırdı. Araştırmada, normal ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen 13 bin 500 tüp bebeğin sağlık durumları karşılaştırıldığında ortaya çarpıcı bir sonuç çıktı. Uzmanlar tüp bebeklerin, kalp kapakçığı kusurundan, sindirim sistemi anormalliklerine kadar çeşitli hastalıklarla dünyaya gelme riskinin yüzde 30 daha fazla olduğunu belirledi. Peki bu bebekler neden anormal doğuyor? İşte bu sorunun yanıtı tam olarak bilenemiyor.

Araştırmayı yapan uzmanlara göre tüp bebek tedavisi sırasında kısır olan yumurtaya ilaç verilmesi ya da ilaçların sağlıklı yumurtaya zarar vermesinden ötürü anormal bebekler dünyaya gelebilir. Son araştırmaya temkinli yaklaşan uzmanlarla tüp bebek konusunu ve son araştırmanın sonuçlarını masaya yatırdık. Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği Başkanı Doç. Dr. Bülent Urman Türkiye’de tüp bebek konusunda otorite kabul edilen bir isim. Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı da olan Dr. Urman, son araştırmayı sürpriz olarak görmediğini söyledi. Urman “Anomali (sağlıksız) doğumlarda tüp bebek tedavi işlemi mi etkili yoksa zaten kadının kısır olması mı etkili bu tam olarak bilinmiyor. Eğer bir anomali riski varsa bu riskin çok çok düşük olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Araştırmanın sonuçları sizin için de şaşırtıcı oldu mu?
Bizim için sürpriz bir bulgu değil. Tüp bebek dünyada 1980’den beri uygulanıyor. Bu 30 yılda tüp bebeklerle ilgili birbiriyle çelişkili bir çok araştırma yayınlandı. Bu tür çalışmalarda temel eleştiri şudur; tüp bebekle gebelik elde edildiği zaman bu tür gebelikle dünyaya gelen bebeklerin doğduktan sonra doktorlar tarafından çok daha detaylı incelenmeleri söz konusu oluyor. Halbuki diğer bebekler böyle detaylı incelemeye tabii tutulmuyorlar. Bebek doğduktan sonra sadece kalbini dinleyip bırakırsanız basit bir şey saptama şansınız yok iken, tüp bebek diye bir de eko yaparsanız kalbine, burada küçük bir delik tespit ediliyor. O zaman ne oluyor? O bebek tüp bebek olduğu için kalbi delik diye damgalanıyor. Ötekisinin de belki kalbinde delik var ve 6 ay sonra kendiliğinden iyileşiyor, hiç bilinmeden geçip gidiyor.

Anomali doğumlarda yüzde 30 artış ne anlama geliyor?
Yüzde 30’luk fark da şu anlama geliyor; özellikle majör anomali dediğimiz ciddi doğumsal anomalilerin normal bir popülüsyondaki oranı yüzde 1 ile 2 arasındadır tüm dünyada. Yani yüzde 1’lik oran yüzde 30’luk artışla yüzde 1.3’e çıkıyor. Bu şu demektir; siz 1000 tane normal yolla gebe kalan kadın doğurttuğunuz zaman 10 tane ağır anomali görmeniz gerekiyor. Tüp bebekle yaptırdığınız takdirde de 1000 bebekte 13 tane görüyorsunuz.

Bunda da korkulacak bir şey yok diyorsunuz?
Yok tabi. Ailelere hiçbir şekilde tedirgin olmamalarını öneririm. Normal şekilde gebelik takiplerinize devam edin. Çünkü tüp bebek uygulamalarının çok güvenli olduğu uzun süreli bebek takipleriyle de gösterildi.

Tıp tarihine geçen çift
Basgül çifti eğitimli ve gelir düzeyi iyi bir aile. Senem Başgül çocuk psikaytristi bir anne. Eşi Fatih Başgül ise ekonomi uzmanı. Senem Başgül, dış gebelik sorunu nedeniyle yıllarca annelik hasretiyle yaşadı. Sonunda çareyi tüp bebek yönteminde arayan çift Türkiye’nin önde gelen özel hastanelerinden birine başvurdu.

Ancak her ne olduysa bundan sonra oldu ve Başgül ailesinin yaşamı değişti. Tüp bebek yönteminden sonra üçüz bebek bekleyen Başgül ailesi bir bebeğini doğum esnasında kaybetti, diğerleri engelli doğdu. “Tek bebeğimizi doğumdan sonra toprağa verdik” diyen Senem Başgül, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bebeklerimden biri bağırsakları dışarı çıkmış şekilde doğdu. Kalan iki çocuğumun biri down sendromlu diğeri işitme engelli. Üç çocuğumuzun üçünde de problem çıktı. Dünya tıp tarihinde kitaplara geçtik.” Akraba evliliği yapmadıklarını ve ailelerinde herhangi bir genetik rahatsızlığın bulunmadığını belirten Senem Başgül, çocuklarının anomali olmasının sebebini tüp bebek yönteminde uygulanan sürece bağlıyor: “Eşimin ve benim gen testlerimiz yapıldı. Her iki tarafın da genlerinde bir problem çıkmadı. Çocuklarımın hastalığı genetik, embriyo sürecinde oluşan türden hastalıklar. Çocuklarımızın bu durumda olmasının nedeni tüp bebek yönteminden kaynaklanıyor. Dava açtık, sonuç alamadık.”

Anomali nedir? Anormal ya da sakat mı demek?
Evet sakatlık, anomali sadece bu. İkiye ayrılıyor. Biri major dediğimiz diğeri de minör anomaliler. Major anomaliler, düzeltilmesi için cerrahi müdahale gerektirenler, hayatla bağdaşmayanlar.

Mesela doğduktan sonra bebeğin ölümüne yol açabilen anomaliler var.

Mesela kalpte iki tane karıncık olacağına bir tane oluyor. Doğduktan sonra yaşayamıyor. Popo deliğinin kapalı olması, yemek borusunun darlığı. Vücutta Ne kadar organ varsa hepsinin anomalisi olabilir.

Minör anomaliler hangileri?
Daha küçük kozmetik anomalilerdir. Beş parmak yerine 6 parmak olan, yarık damak, yarık dudak, erkeklerde çiş yapılan deliğin tam ucunda olması.

Neden anomali oluyor?
Niye bunlar oluyor bilinmiyor. Bir takım defektler, aynı zamanda kromozom bozukluklarıyla da ilişkilidir.

http://haber.gazetevatan.com

Tup Bebek Tedasi Kimlere Uygulanir

Tup bebek bilgilendirme yazilarimizda bugun sizlerle tup bebek tedavisinin kimlere uygulanacagi konusunda bilgiler paylasacagiz,

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek yönteminin, kadının tüplerinin kapalı olması, yumurtlama bozuklukları, endometriyozis gibi durumlarda, rahim içi aşılama ile sonuç alınamayan hastalarda, azo spermi olan kişilerde ve genetik hastalıkların tespiti halinde uygulanması gerektiğini bildirdi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2. Başkanlığı görevini de yürüten Tıraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüp bebek tedavisinin, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olan yöntemlerden biri olduğunu söyledi.

Tıraş, ''Tüp bebek tedavisi bazı hastalar için başvurulacak ilk ve tek yöntemdir. Doğum kontrol yöntemleri uygulanmadan 1 yıl içinde çocuk sahibi olunamaması halinde mutlaka hekime başvurulmalı ve hekimin yönlendirmesiyle karar verilmeli'' uyarısında bulundu.

Tıraş, tüp bebek yönteminin, kadının tüplerinin kapalı olması, yumurtlama bozuklukları, endometriyozis gibi durumlarda, rahim içi aşılama ile sonuç alınamayan hastalarda, azo spermi olan kişilerde, açıklanamayan kısırlık tanısında ve genetik hastalıkların tespiti halinde uygulanması gerektiğini bildirdi.

Bel Soguklugu Tuplerin Tikanmasina Sebep Olabilir
Kadından her ay atılan yumurtanın, tüplerin içine gittiğini, ilişki sonrasından spermin rahim içini geçerek tüpün içine ilerlediğini ve yumurta ile spermin burada birleşerek embriyoyu oluşturduğunu anlatan Tıraş, ''Embriyo da 3-4 gün sonra rahme giderek gebeliği başlatır. Yapılan her türlü yanlış cerrahi müdahale tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Mesela yumurtalık kisti, çikolata kisti, bağırsak tıkanıklığı, çocukluk çağında geçirilen apandisit ameliyatları uygun şekilde yapılmamışsa tüplerin tıkanmasına neden olabiliyor'' diye konuştu.

''Özellikle bel soğukluğu, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ve dış gebeliğin de tüplerin tıkanmasında rol oynayabildiğini'' dile getiren Tıraş, ''Türkiye için önemli bir diğer sebep de tüberküloz. İşte herhangi bir nedenle kadında tüplerin tıkalı olması veya doğuştan hiç olmaması tüp bebek uygulaması gerektirir'' dedi.

Tıraş, kadında bir rahim, iki tüp, iki tane de yumurtalık bulunduğunu ve 28-30 günde bir adet gördüklerini anlatarak, şunları kaydetti:

''Kadınların üreme fonksiyonunu yerine getirebilmesi için her ay adetin 14. günü bir yumurta yapması gerekiyor. Kadınlarda yumurtlama olmamasının dört önemli nedeni var. En sık rastlanan yumurtlama bozukluğu sebebi polikistik over sendromu'dur.

Santral sinir sistemine ait sorunlar, yumurtalıkların erken iflas etmesi (erken menopoz) ve prolaktin hormon yüksekliği yumurtlama bozukluğuna yol açan diğer faktörlerdir. Ayrıca aşırı şişmanlık, stres gibi birçok neden de yumurtlama bozukluğuna neden olabiliyor. Saydığımız sorunlar başka yöntemlerle, yumurtlama ilaçlarıyla tedavi edilebilir ama bunlardan netice alınamazsa tüp bebek uygulanması yapılır.''

Halk arasında ''çikolata kisti'' diye bilinen endometriyozis sorunu halinde tüp bebek uygulamasının yapıldığını belirten Tıraş, ''Rahmin iç tabakasının rahim dışında bulunma hali olan endometriyozis bazen yumurtalıklar veya rahimin arka yüzünde olabilir. Kistler, tüp, yumurtalık, rahim ve bağırsaklara tamamen yapışık halde bulunabilir. Bu da döllenmeyi engelleyici bir faktör. Endometriyozis cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ameliyattan sonra bir yıl içinde yüksek oranda gebelik elde ediliyor. Ancak gebelik elde edilemeyen olgularda devreye tüp bebek tedavisi giriyor'' dedi.

Sperm Sayisinin Azligi Tup Bebek Nedeni
Tıraş, üç-dört başarısız aşılama denemesi sonrasında tüp bebek uygulamasına geçilebileceğini ifade ederek, sperm sayı, hareket veya normal sperm oranın düşük olması durumunda da yöntemin uygulanmasını önerdiklerini söyledi.

Normalde sperm sayısının bir mililitrede 20 milyon olması gerektiğini ve gebeliğin gerçekleşmesi için sperm sayısı kadar hareketinin de çok önemli olduğunu belirten Tıraş, şunları söyledi:

''Sağlıklı gebelik için 20 milyon spermin 10 milyonunun hareketli olması lazım. Eğer toplam hareketli sperm sayısı 5 milyonun altındaysa, erkeklerde dölleme bozuklukları ortaya çıkar. İşte bu guruptaki erkekler de tüp bebek tedavisinden yararlanmalıdır.

Menide spermin hiç olmaması anlamına gelen ''Azo spermi'' durumunda da tüp bebek yöntemi uygulanabilir. Bu hastalarının testislerinde hareketli sperm aranır ve bu spermlerle mikroenjeksiyon yapılır.''

Açıklanamayan kısırlık tanısı konan erkekte ve kadında görünüşte her şeyin normal olduğunu anlatan Tıraş, ''Yani erkeğin sperm sayısı ve hareketleri sağlıklı, kadının da tüpleri açık, yumurtlamasında sorun yoktur. Açıklanamayan kısırlıklarda yumurtlama, aşılama tedavileri denenir. Ama üç yıl içinde başarı sağlanamıyorsa tüp bebek uygulamasına geçilir'' dedi.

Prof. Dr. Bülent Tıraş, bir tür kan hastalığı olan hemofili, kas erimesi, erkekte ''Y'' kromozomunun bozuk olması gibi genetik hastalıkların da tüp bebek uygulamasını gerektirdiğini söyledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=136318&cat=220&dt=2009/03/24

Tup Bebek Tedavisinde Dikkat

Tup bebek tedavisine karar veren ciftler her gecen gun tup bebek sektorunun buyumesi ve yeni acilan tup bebek merkezlerinin coklugu nedeniyle hangi merkezde uygulama yaptiracaklarini sasiriyorlar ve kararsiz kaliyorlar.

Bu yazimizda tüp bebeğe olan rağbetin gün geçtikçe artması nedeniyle bu konudaki risklerinde artmasi hakkinda bir haberi sizinle paylasacagiz.

Bilim insanları, gerek yöntemin kendisi konusunda, gerekse seçilecek tüp bebek merkezleri konusunda uyarıyorlar. İngiltere’de ise tüp bebek merkezlerinin çiftleri, gerek tüp bebek, gerekse benzeri diğer yöntemlerin riskleri konusunda önceden uyarması için karar alındı.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, "İyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranlarının yüksek, çoğul gebelik oranlarının düşük olması" gerektiğini belirtti. Prof. Yaralı, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir tüp bebek merkezine başvurduklarında şu üç soruyu sormalarını istiyor:

1) Embriyo transferi başına gebelik oranı nedir?

2) Çoğul gebelik oranı nedir?

3) Dondurma-çözmede başarı oranları nedir?

Prof. Yaralı’nın verdiği bilgiye göre, iyi bir merkezde gebelik oranları yüzde 50-55 ve üstünde olmalı. Çoğul gebelikte ikiz bebek oranı yüzde 25 ve altında, üçüz gebelik oranı da yüzde 3’ten düşük olmalı. Donma-çözme uygulamaları da embriyo transferi başına gebelik oranının yüzde 50’si civarında olmalı.

Bu arada, İngiltere’de ilk kez yapılacak bir uygulamayla, ekim ayından itibaren tüp bebek merkezleri çiftleri, gerek tüp bebek gerekse benzeri diğer yöntemlerin riskleri konusunda önceden uyarmak zorunda olacak. Atlanta’daki Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi’nden bilim adamları, 13 bin 500 doğumla 5 bin kişilik kontrol grubunu karşılaştırdı. İngiltere Fertilizasyon ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) tarafından da şu uyarı yapıldı: Kısırlık tedavisi için başvuran çiftler, bu yöntemin bebekte hayatı tehdit eden sağlık sorunları veya uzun dönemli sakatlıklara yol açabileceğini bilerek kararlarını vermeli. Çünkü, tüp bebekler kalp kapakçığı kusurundan, yarık dudak ve damağa, bağırsakların ve yemek borusunun tam gelişmemesi yüzünden sindirim sistemi anormalliklerine kadar çeşitli hastalıklardan mustarip olabiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11262747.asp?scr=1

Tüp Bebek Tedavisi Bilgileri

Bugun sizlerle tüp bebek, kısırlık, kadın doğum ile ilgili genis aciklamalari paylasacagiz.

Asagida yer alan videomuzda uzmanimizin agzindan ozellikle tüp bebek hakkinda (tedavi, uygulamasi, ucretler, tedavi suresi, tedavi merkezleri, yumurta takibi, ilac takviyesi, yas siniri vb) genis aciklamali bilgileri bulabilirsiniz.

Tup Bebek Yontemi - Vucut Disinda Olgunlastirma

Asagidaki tup bebek ile ilgili yazimizda tup bebek yontemlerinden vucut disinda olgunlastima ile ilgili genis ve detayli bilgiyi bulabilirsiniz.

VM (in vitro maturasyon) 1990 lı yıllarda gebelik icin kullanılmaya başlanmış olan bir yöntemdir. IVM de kısa süreli ilaç kullanımı uygulanması ile veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtaların dış ortamda (laboratuarda) olgunlaştırılarak döllenmesi ve daha sonra uygun gelişim evresine ulaştığında rahim içersine transfer edilmesi esasına dayanır. En önemli kullanım alanı ilaçlara aşırı cevap veren polikistik over sendromlu kadınlardır. Bu kadınlarda ilaç kullanılmadan IVM ile tüp bebek yapılması ve böylelikle aşırı hassas yumurtalıklara sahip olup ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen tablonun da ortaya çıkmasını engellemek amacı ile ortaya atılmıştır. Polikistik over sendromlu kadınlar tüp bebek tedavisinde kullandığımız yumurtalıkları uyaran ve gonadotropin adı verilen ilaçların etkisine aşırı hassas olup ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen ve ciddi yan etkileri olabilen bazen de hastaneye yatarak tedavi gerektirebilen bir komplikasyona meyillidir. İlaçlar ile yumurtalıklar uyarılmadan tüp bebek yapıldığı zaman bu OHSS riski ortadan kalmaktadır. IVM aslında halen dünyada az sayıda merkezde uygulanmaktadır.

IVM’ in ilaç ile yapılan Tüp Bebeğe üstünlüğü bu riskin ortadan kalkmasının yanında ilaç kullanımının olmaması ve dolayısıyla maliyetlerin düşmesidir. Ama buna karşın IVM ile elde edilen gebelik oranları ilaç ile yapılan klasik tüp bebeğe oranla daha düşüktür. Dolayısıyla IVM’ in bahsedilen avantajlarına rağmen çok fazla yaygınlaşmamasının temel nedeni gebelik açısından başarı oranlarının istenen düzeye varamamasıdır. Bu yöntemin son dönemlerde özellikle bazı yayın organlarında bildirildiği üzere daha önce başarısız tüp bebek uygulaması olan kadınlar ve yumurtalıkları ilaçlara zayıf cevap veren kadınlarda kullanımı ile ilgili yeterli düzeyde bilimsel kanıt yoktur. Yukarıda bahsedildiği gibi IVM aslında çok kısıtlı bir hasta gurubunda kullanılması gereken bir uygulamadır. Özellikle yumurtalıklarının zayıf olması yüzünden defalarca deneme yaptırmış ama başarıya ulaşamamış ve ümitsizce her yeniliğin peşinden koşan tüp bebek hastalarının bu yöntemden başarı beklemesi pek doğru görünmemektedir.

Kaynak: Gebelik ve Annelik - Tüp Bebek

Tup Bebek Basarisizligi

Bu yazimizda tup bebek yontemi ve tup bebek yontemindeki basarisizliklar konusunda sizleri bilgi sahibi yapmaya calisacagiz.

Asagida yer alan yazimizda tup bebek tedavisi hangi durumlarda iptal edilebilir, tup bebek yaptirmak isteyen ciftlerin bu uygulamayi kac kez tekrarlayabilirler, genetik tanilar, laser ile tedavi, stres, ileri yas vb. sorunlarin tup bebek konusunda etkili olup olmadigini sorular ve aciklamalari ile birlikte bulabilirsiniz.

Maddi manevi ciddi bir yük olan Tüp Bebek uygulamasından istenilen sonucu alamamak gerçekten de tam bir yıkım... Ancak unutulmamalıdır ki ikinci, üçüncü veya daha fazla denemeler sonucunda da mutlu sona ulaşan sayısız çift vardır… İşte bu konuda sık sorulan sorular :

Tüp Bebek tedavisi hangi durumlarda iptal edilebilir ?

1.Yumurtalıkların cevabı yetersiz olabilir ve tedaviden fayda görmeyeceğiniz düşünülürse hekiminiz tedavinizi yarıda keserek işlemi iptal edilebilir.

2. Yumurtalıklar içinde gelişmiş folikül olmasına rağmen yumurta toplama günü içlerinden yumurta elde edilemeyebilir. Bunun sebebi genellikle yumurta toplama işleminden önce yumurtaların zamansız olarak çatlamasıdır. Bu istenmeyen durum genellikle yumurtalık rezervi azalmış ileri yaştaki bayanlarda görülebilir. Çok nadiren de foliküllerin içinde yumurta olmayabilir (boş folikül sendromu). Bu durum ise hastaların %1’ inden daha azında görülür.

3. Elde edilen yumurtalar döllenmeyebilir. Bu durum mikroenjeksiyon uygulamalarında çağında son derece nadirdir. Ancak hastaların %2–5’ inde anormal yumurtalara veya spermlere bağlı olarak bağlı olarak döllenme gerçekleşmeyebilir.

4. Döllenen yumurtaların hiçbiri bölünmeyebilir. Bu durum da oldukça nadirdir ve genelde az sayıdaki ve kötü kalitedeki yumurta varlığında gözlenir.

5. Azospermik erkekte ameliyat ile sperm bulunamayabilir. Böyle bir durumda tedavi yumurta toplama işleminden hemen önce iptal edilir.

6. PGD yapılan olgularda normal bir embriyo bulunamayabilir. Böyle bir durumda embriyo transferi yapılmaz.

7. PGD ve HLA analizi yapılan embriyolarda embriyo sağlıklı olsa da HLA uyumlu embriyo bulunamazsa transfer yapılmaz.


Tüp bebek kaç kez tekrarlanabilir ?
Tüp bebek tedavisinde sayı sınırlaması yok. Yumurtalık kapasitesi ve erkeğin sperm durumu elverdiği sürece yani sağlıklı embriyo geliştirilip transfer edilebildiği sürece istendiği kadar deneme yapılabilir. Bir yıl içinde üç ya da dört uygulama mümkün. Fakat genellikle aynı yıl içinde dörtten fazla uygulama önerilmez. İlk denemelerde uygun sayıda sağlıklı embriyo elde edilmişse bu embriyolar dondurularak daha sonraki denemelerde kullanılmak üzere saklanabilir. Böylece hem kadının ilaç alması sınırlanır hem de tedavilerin maliyeti düşürülür.


Başarısız bir tüp bebek denemesinden sonra ilaçları değiştirmek gerekir mi ?
Tüp bebek uygulamalarında belirlenmiş ilaç kombinasyonları var. Bu kombinasyonlar geniş çaplı araştırmalar sonrasında oluşturuluyor. Hastayı değerlendirdikten sonra elde ettiğimiz sonuçlara göre uygun ilaç protokolünü seçeriz. Tedavi sırasında kan hormon düzeyleri ve ultrasonla hastayı sıkı takip ederek gerekli doz ayarlamalarını yaparız. Buna rağmen tedavi istenilen şekilde sonuçlanmamışsa eldeki bilgileri gözden geçiririz. Bir önceki tedavi sırasında seçilen ilaç protokolüne hasta nasıl cevap vermiş, bunu değerlendiririz. Mesela hasta ilaçlara beklenenden daha hızlı ya da yavaş yanıt vermiş olabilir. İşte bu tür bilgileri gözden geçirip bir sonraki denemede ilaç protokollerinde değişiklikler yapabiliriz. Ancak bu, 'Her başarısız tedavi ilaç protokolü yüzünden olur' anlamına gelmiyor. Başarıyı etkileyen başka birçok neden var. Embriyonun zarı inceltiliyor.


Lazerin tüp bebek başarısını artırdığı söyleniyor, bu ne zaman kullanılır ?
Embriyoların (döllenmiş yumurta) beslenip gelişebilmesi için rahim iç zarına tutunması gerekiyor. Eğer embriyonu çevreleyen zar gereğinden kalınsa rahime tutunma işlemi gerçekleşemez ve gebelik olmaz. Embriyonun rahim duvarına tutunmasını kolaylaştırmak için bu zar çeşitli işlemlerle inceltilebilir veya bir kısmında küçük bir delik oluşturulabilir. Geçmiş yıllarda bazı kimyasal maddeler ve enzimler kullanılarak yapılan bu işlem artık lazer sistemiyle yapılabiliyor. Lazer daha önce tüp bebek yöntemiyle gebelik elde edememiş kişilerde, 35 yaş ve üstü kadınlarda kullanılıyor. Ayrıca genetik tanı için biyopsi yapılacak embriyonlara, dondurma-çözme sonrası elde edilmiş embriyonlara, önceki denemelerinde iyi kalitede embriyon elde edilmesine rağmen gebelik olmayan vakalara, FSH hormonu sınırda ya da yüksek olan olgularda uygulanıyor.


Beşinci günde Blastosist transferi nasıl bir yöntem?
Blastosist, döllenme sonrası beşinci güne gelmiş embriyona verilen isimdir. Tüp bebek tedavisinde genel kabul gören uygulama, döllenme işlemi yapıldıktan sonraki üçüncü günde embriyonların anne rahmine yerleştirilmesidir. Embriyoların blastosist döneminde transferinin bazı önemli avantajları var. Mesela bu döneme ulaşabilmiş embriyonların rahime tutunma ihtimali daha fazla. Çünkü bu embriyonların beşinci güne kadar yaşama kabiliyeti diğerlerine göre daha yüksek. Bir başka deyişle maratonda önde gidebilen, canlılıkları kanıtlanmış, kromozomları daha normal embriyonlardır. Normalde blastosist döneme ulaşan iki adet embriyon seçilerek rahime yerleştirilir. Geri kalan embriyolar da hızlı dondurma tekniğiyle dondurularak saklanabilir. Dondurulan embriyonlar gebelik olmadığında veya hasta ileride tekrar anne olmak istediğinde bu embriyonlar çözülerek verilebilir.


Gebelik öncesi genetik tanı, tedavi başarısını artırır mı?
Gebelik oncesi genetik tani ozellikle embriyolardan seçim yapmamız gereken durumlarda faydalı bir yöntemdir. Bazı vakalarda anne rahmine yerleştirmeden önce embriyonları genetik açıdan ve kromozomlar yönünden inceliyoruz. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) dediğimiz bu yöntem, embriyonlar sekiz hücreli olduktan sonra biyopsiyle alınan bir hücreye uygulanıyor. Böylece en az riskli olan embriyonlar seçiliyor, anne adayına sağlıklı embriyonlar transfer ediliyor. Bu yöntem; tekrarlayan düşüklerde, ileri yaşa sahip olanlara, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olanlara, şiddetli erkek kısırlığı sahip vakalara ve Akdeniz anemisi gibi genetik hastalık riski taşıyanlara uygulanıyor.


Başarısızlık durumunda yapay rahim uygulaması işe yarar mı ?
Özellikle kötü ve yavaş embriyo gelişimi gösteren olgularda bu problemin çevresel şartların değiştirilmesiyle düzeltilebileceği inancıyla Yapay Rahim uygulaması (Co Culture ya da türkçesiyle Ko Kültür) yapılabilir. Ko-Kültür yani embriyoları doğal ortamlarına en yakın koşullarda; bir başka deyişle transfer edilene kadar rahim içi ortamda beslemek maksadıyla uygulanan bu yöntem hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


Tüp bebek yöntemi sonucunda düşüklerin engellenmesi için anne adayına vitamin uygulaması yarar sağlar mı ?
Tüp bebek tedavisinde, tedavi öncesi anne adaylarına vitamin almaları önerilir. Özellikle antioksidan etkili multi vitaminler ve bebekte oluşabilecek sinir sistemini ilgilendiren hastalıklara karşı koruyucu olan folik asit kullanımı tavsiye edilir. Vitamin kullanımı destekleyici tedavidir. Ancak vitamin kullanılması düşüğü tek başına engelleyemez.


Stres tedavinin başarısını etkiler mi ?
Kısırlık tanısı çiftlerde stres yaratabilir. Pek çok çift ümitsizlik, yetersizlik, suçluluk duygusu ve başarısızlık hisseder. Ayrıca tedavi çiftler için stresli olabilir. Özellikle tedaviyle ilgili yapılacak işlemlerde bilgi sahibi olmamak, çiftleri gergin ve sıkıntılı yapabilir. Tedavi ekibinin çiftleri hazırlaması, çiftlerin hesaba katmadıkları faktörleri ortaya çıkarması ve tartışması yarar sağlar. Gerektiğinde psikolog ve psikiyatr desteği alınabilir. Son yapılan araştırmalar stresin tek başına kısırlık sebebi veya tedavi başarısızlığına sebep olacak bir etken olmadığını gösteriyor. Fakat huzurlu bir ortamda gerçekleştirilen tedavinin de hastanın tedaviye uyumunu artırdığını biliyoruz. Anneliği fazla ertelemeyin…


İleri yaş gebeliğe engel mi ?
35 yaşın üzerindeki kadınlar hızlı hareket etmeli. 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisiyle bile hamilelik şansı dramatik bir şekilde azalıyor. Batı toplumlarında olduğu gibi ülkemizde de kadınların giderek artan bir şekilde işgücüne katılması gebeliğin ertelenmesine yol açıyor. Bu da tüp bebek tedavisine ihtiyacı artırıyor. Ancak ileri yaşlarda yapılan tüp bebek tedavisinde gebelik şansı çok ciddi bir şekilde azalıyor.


Düzenli adet gören ileri yaştaki kadınlar neden anne olamıyor ?
Tüp bebek tedavisinde iki önemli etken var. Birincisi yumurtalar, ikincisi ise döllenmiş yumurtalar, yani embriyonların tutunacağı rahim. İleri yaş, yumurtaların hem sayısını, hem de kalitesini olumsuz etkiliyor.


Tüp bebek tedavisinde başarı oranları nasıl ?
İyi bir tüp bebek merkezinde 40 yaşın altında gebelik oranı yüzde 50–55 ve üstü. Ancak bu oran 40 yaş üzerinde yüzde 25'e kadar gerileyebiliyor. Gebelik oranları transfer edilen embriyon sayısıyla doğru orantılı olmalı.


Gebelik için ideal yaş nedir ?
25–35 yaş arası. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından ideal olan yaş sınırları içinde çocuk sahibi olmaya çalışmak en doğrusudur. İleri yaşa bağlı olarak görülen metabolik problemler, doğurganlığı etkileyen faktörler, menopoz, anne olmak için çok önemli engeller.


Kısırlık tedavisinde gelişmeler ne ?
Özellikle ileri yaş kadınlarda en önemli sorun yumurta rezervinin kısıtlılığı. İlerde somatik hücrelerden yumurta hücresi elde edilebilecek. Yumurta dondurma işlemiyse şu anda uygulanabiliyor.


Kaynak: Gebelik ve Annelik - Tüp Bebek

Tup Bebek Sektoru Buyumeye Devam Ediyor

Tup bebek Turkiye'de yeni yeni uygulanmaya ve insanlara kabul ettirilmeye baslanmis olmasina ragmen suan 100'den fazla tup bebek merkezi Turkiye'de yer almakta ve Turkler artik dunya ile tup bebek konusunda yarisir hale gelmis durumda. Gerek uygulamalardaki basari, gerekese Turkiye'deki tup bebek uygulamalarinin diger dunya ulkelerine kiyasla ucuz olmasi Turkiye'yi bir adim one cikariyor. Asagidaki yazimizda tup bebek sektoru hakkinda bazi bilgileri bulabilirsiniz.

Cesitli nedenlerle çocuğu olmayanlar için kurtarıcı olarak ortaya çıkan tüp bebek tedavisi kısa zamanda 300 milyon liralık sektör haline geldi. Toplam 1 milyon ailenin tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erol Tavmergen ‘Türk erkeği artık kısırlığın bir tıbbi sorun olduğunun farkına vardı. Bu da tüp bebek tedavisi için daha önce gelmeyenlerin merkezlere akın etmesine yol açtı’ dedi. Tüp bebek tedavilerinin 2006 yılında 30 bin iken, 2007’de 36 bin, 2008’de ise 40 bine ulaştığını söyleyen Tavmergen ‘2009’da bu rakam belki düşebilir. Kriz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tedavide üst rakamı belirlemesi, tedavilerin ertelenmesini ya da iptalini gündeme getirdi’ diye konuştu.

Turkiye'de 100 tüp bebek merkezinin hizmet verdiğini söyleyen Tavmergen ‘Bu merkezlere gelip de bebek sahibi olanların sayısı ise geçen yıl 40 bini buldu. Tedavi ücreti ise bin 500 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Merkezlerin artık Anadolu’da da kurulması İstanbul’a gelme sıkıntısını otadan kaldırırken, sektörün önümüzdeki yıllarda katlanarak büyümesine yol açacak’ dedi. Anadolu’da bu alanın henüz bakir olduğunu ve büyük bir potansiyel bulunduğunu söyleyen Tavmergen ‘Bir merkezin kurulumu için 250 bin-500 bin dolar arası yatırım gerekiyor. Bu rakam, merkezde uygulanacak teknikler, bu teknikler için gereken cihazlar ve merkezin fiziksel özellikleri doğrultusunda değişiyor’ dedi.

Tip bebek tedavisinde Türk doktorların sağladığı başarıların Avrupalı hastaların da ilgisini çektiğini söyleyen Tavmergen ‘Türkiye’de tüp bebek tedavisinde başarının yüksek olması Avrupalı çiftleri Türkiye’ye çekiyor. Üstelik bu tedavinin Avrupa’da 10-15 bin Euro, Türkiye’de ise bin ile 4 bin Euro arasında değişmesi Türkiye’yi Avrupa’nın tüp bebek merkezi haline getirecek gibi görünüyor. Avrupa’da bekleme süresi daha uzun’ dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tüp bebek tedavilerinde bin 600 liralık ödeme yaptığını hastadan da herhangi bir ücret talep edilmesini yasakladığını söyleyen Tavmergen ‘Bu nedenle birçok merkez SGK ile anlaşmasını iptal etti’ dedi. Sektörün Avrupa dışında, Ortadoğu ve Türk cumhuriyetlerine de açılmasının söz konusu olduğunu söyleyen Tavmergen ‘Türkiye bu alanda oldukça iyi bir konumda. Ülkeye döviz kazandırmaya da başladı. Bu nedenle devletin sektörü teşvik etmesi ülke ekonomisi açısından da önemli’ dedi. Türkiye’ye gelen Avrupalı çiftlere ilk örnek ise İtalyan aile oldu. Papa’nın tüp bebek tedavisini yasaklamasıyla Türkiye’ye gelen Marco çifti bebeklerine kavuştu.

Ibrahim Acar

Kaynak: http://www./ekonomi/tabu-yikilinca-tup-bebek-sektoru-300-milyona-ulasti-170758.htm

Babasini Sen Sec

Ingiltere'de tup bebek yontemi ile cocuk sahibi olan anneler yeni cikacak yasayla artik bebeklerinin babasini kendileri belirleyebilecek

6 Nisan tarihinde cikmasi beklenen yasaya gore tup bebek yontemi ile anne olan kadin bebeginin baba hanesine istedigi kisiyi yazdirabilecek.